Ta Nea: Mısır, İskenderiye Limanı’nı Türkiye’ye satabilir

Ekonomik çıkmazda olan Mısır, tatil beldesi Ras El-Hikma bölgesini 22 milyar dolara Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) devretmişti. Bu gelişmeyi hatırlatan Yunan Ta Nea gazetesi, benzer bir anlaşmanın Türkiye ile de imzalanabileceğini öne sürdü. Ta Nea, böyle bir anlaşmanın Mısır ile sınırlı kalmayabileceğini, Türkiye’ye diğer Afrika ülkeleriyle de yeni ticari ve ekonomik fırsatlar sunabileceğini belirtti. Gazete bu görüşünü desteklemek için de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde kıtada başlatılan diplomasi atılımını örnek gösterdi.

Türkiye son yıllarda Afrika Kıtası’nda 26 büyükelçilik açtı. Ayrıca Türk iş dünyasının, Afrika’daki projelerinin toplam değeri 85,5 milyar doları aştı.

Yunan gazetesi, geçen ay Türkiye ile Somali arasında imzalanan tarihi anlaşmayı da hatırlattı. O anlaşma kapsamında Somali, karasularını koruma yetkisini 10 yıllığına Türkiye’ye verdi. Ta Nea, “Türk donanmasının Kızıldeniz, Aden Körfezi ve Basra Körfezi’nde kalıcı varlık kazanmaya başlamasını öngören bir planının devreye girdiği açık.” ifadesine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x